Uncategorized

Wielki Post: książkowe propozycje

.

.

KOMENTARZ DO EWANGELII

Modlitwa Ewangelią na każdy dzień. O. Krzysztof Wons SDS

Jest jak dobrotliwy ojciec, który z wielką uważnością i miłością wyjaśnia zawiłości Pisma. Kto jeszcze nie zna o. Krzysztofa Wonsa, bez problemu odnajdzie jego konferencje, rozważania Ewangelii i wprowadzenia do Lectio Divina na YT. Dla nas to kapłan o mistycznej relacji ze Słowem.

Czasem, czytając Ewangelię z dnia, mamy wrażenie, że „rozumiemy dużo” i dostrzegamy w niej wiele odniesień do naszego życia. Ale nie zawsze tak jest. Niekiedy po przeczytaniu fragmentu, tylko patrzymy na siebie i wymieniamy krótkie stwierdzenia: „Ja tu nic nie widzę”. „Ja też nie”. Gdy nie wiemy, co „zrobić” ze Słowem lub gdy chcemy jeszcze głębiej wniknąć w ducha tekstu, warto sięgnąć po sprawdzone komentarze. Te w formie zaproponowanej przez o. Wonsa wnoszą nowe spojrzenie nawet na fragmenty, które wszyscy dobrze znamy.

.

LEKCJE ŻYCIA OD TEJ, KTÓRA PRZEŻYŁA OBÓZ

Dar. Edith Eger

12 rozdziałów o tym, co nas więzi, ogranicza i wyniszcza, ale znaczniej bardziej o tym, jak się od tego wszystkiego uwolnić, zaprowadzić porządek w myśleniu i działaniu, i skorzystać z DARU, jakim jest…

Edith Eger – ta, która doświadczyła okrutności Holokaustu – zmagając się „ze stratą, torturami, głodem i stałym zagrożeniem życia”, odkryła „narzędzia przetrwana i wolności”, dzięki którym na co dzień pomaga ludziom mierzyć się z ich osobistymi „więzieniami”. „Dar” zmienia myślenie, wyrywa z „zasiedzenia” w doświadczeniach przeszłości i podpowiada, gdzie biegnie ścieżka wyboru, którego – mogłoby się wydawać – mamy wciąż tak mało…

.

O OKAZJACH I POKUSACH

Okazja czy pokusa? Sztuka rozeznania i podejmowania decyzji. O.Silvano Fausti SJ

Sztuka rozeznawania to nie przelewki. Wystarczy przeczytać kilka pierwszych stron, by dojść do wniosku, że lekturę książki dobrze jest rozłożyć sobie w czasie. Tyle tam treści, sporo naukowego dyskursu i konkretnych odwołań do reguł rozeznawania św. Ignacego.

Nie od dziś wiadomo, że dobry i zły duch mogą w pewnym sensie działać w podobnie, niemniej jednak w danej sytuacji ich działanie zawsze będzie przeciwne: jeżeli człowiek tkwi w złu, dobry duch niepokoi sumienie, zły natomiast chce trwania i braku zmiany; jeżeli człowiek kieruje się ku dobru, będzie odwrotnie: to zły będzie go niepokoił, a dobry podtrzymywał w decyzji. Podobnych reguł św. Ignacy przytacza dużo więcej. Dobrze być świadomym działania różnych sił w naszym życiu, bo zło wybieramy często właśnie wtedy, gdy nie wiemy, co czynimy (por. Łk 23, 34 – scena ukrzyżowania Jezusa).

.

KIM JEST TAJEMNICZY NAUCZYCIEL?

Listy Nikodema. Jan Dobraczyński

Nie ma to jak dobra, wciągająca powieść… Tym bardziej, że pewien nauczyciel, o którym w listach do swojego przyjaciela Justusa wspomina Nikodem*, wydaje się taki znajomy… Obserwujemy go z Nikodemem trochę ukradkiem, scena po scenie. Na początku wspomina się o nim przypadkiem, potem coraz częściej, aż po regularną relację z kolejnego uzdrowienia czy kazania, które na długo zapada w pamięć. I mimo że skądinąd dobrze znamy życiorys nauczyciela, to i tak każda scena przepełniona jest nasilającym się oczekiwaniem: co będzie teraz? co zrobi? kogo uzdrowi? co powie? Tak jakby za chwilę miał nas znowu czymś zaskoczyć…

*tak, tak, ten Nikodem z nocnej sceny w J 3